İSMEM'de işe yerleştirmeler devam ediyor..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ve Sağlık A.Ş. tarafından işletmesi yapılan (Sokak Çocukları Meslek Edindirme Merkezi) İSMEM bir gencini daha işe yerleştirdi

İSMEM'de marangozluk kursunu bitiren Emrah Özkale SHÇEK'e bağlı Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkezi'nde marangoz ustası olarak işe başladı. Kendisi gibi sokaklarda kalan ve kimsesi olmayan akranlarına meslek öğreterek onlara yardımcı olacak olan Emrah Özkale'nin mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Bir grup öğretmeni ve arkadaşlarıyla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol'un elini öpmeye giden Emrah Özkale, çok heyecanlı olduğunu belirterek “Bundan sonra ben de benim gibi sokaklarda kalan arkadaşlarıma meslek öğreterek yardımcı olacağım. Sokakta kalan arkadaşlarıma tavsiyem öğretmenlerinin ve ustalarının sözünden çıkmasınlar. Kendilerine yardımcı olmak isteyenlere onlar da yardımcı olsunlar. Bu tür kurumların kıymetinin bilsinler. Bana yardımcı olan ustalarıma, öğretmenlerime ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol da “Büyükşehir Belediyesi olarak halkımızın doğumundan ölümüne kadar hizmet prensibini benimsedik ve bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu faaliyetlerimizden birisi de son yıllarda artan sokak çocukları sorununu azaltmak amacıyla kurduğumuz Sokak Çocukları Meslek Edindirme Merkezi İSMEM'dir. Burada kalan gençlerimiz hem Açık İlköğretime kayıtları yaptırılarak hem de meslek öğreterek hayata hazırlanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. İstanbul'da sokakta kalan tüm gençlere diyorum ki 1-2 haftalığına da olsa İSMEM'e gelerek misafirimiz olsunlar. Pişman olmayacaklar.” dedi.

Daha sonra Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tahsin Kırtman ve Vali Yardımcısı Mehmet Seyman'ı makamında ziyaret eden heyet bir süre görüştükten sonra Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkezi'ne giderek Emrah'ı işe yerleştirdiler.

İSMEM'in kuruluş amacı sokak çocukları sorununu en aza indirgemek ve toplum tarafından dışlanan bu çocukları tekrar topluma kazandırmaktır. İSMEM bu görevi yerine getirmek için kurumda kalan gençlere bilgisayarlı muhasebe, marangoz, berber, sıhhi tesisat, elektrik, bahçıvanlık, inşaat, terzi, aşçılık ve boya-kartonpiyer alanında mesleki eğitim vermektedir. Ayrıca kurumda kalan her gencimiz Açık İlköğretim ve Açık Lise'ye kayıtları yaptırılarak diploma almaları sağlanmaktadır. Toplam 90 çocuğa hizmet verebilecek kapasitede olan İSMEM'de şu anda 72 genç eğitim almaktadır.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sokak Çocukları Meslek Edindirme Merkezi (İSMEM), hizmetleri Sağlık Daire Başkanlığı yönetiminde Sağlık A.Ş. tarafından yürütülmektedir.

Sokakta yaşayan, toplum ve aile tarafından ihmal ve istismara uğramış, 16-20 yaş grubu erkekleri eğitimlerini tamamlamaları meslek edindirerek yaşadığı topluma katkısı olan bireyler haline getirmek amacıyla İstanbul Sokak Çocukları Meslek Edindirme Merkezi (İSMEM), Tuzla'da hizmet vermektedir.

2004 yılında 60 olan çocuk sayısının bu yıl 90'a çıkarılması planlanmıştır.

Meslek Edindirme: Kuruma gelenler, Sosyal Hizmet Uzmanı, Çocuk Gelişim Uzmanı ve Psikolog tarafından yapılan psiko-sosyal incelemelerden sonra yetenekleri ve ilgisi doğrultusunda mesleki eğitimlerine başlarlar.

Merkezimizde, bilgisayarlı muhasebe, elektrik-elektronik teknikerliği, aşçılık, terzilik, bahçıvanlık v.b. mesleki eğitimlerin verilmesi planlanmaktadır. Ayrıca gençlerin yetenekleri ve ilgisi doğrultusunda diğer meslek alanlarına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Eğitim: Çocuk Gelişim Uzmanı tarafından gerekli seviye tespiti yapılır. Kurumda verilen eğitimin yanı sıra, ilköğretim veya lise diploması alınması da sağlanır.

Sosyalizasyon Çalışmaları: Toplumun yapısına ve ahlaki değerlerine uygun davranış kazandırmak için kurumda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler düzenlenmektedir.

Ayrıca, psikolojik destek çalışmaları, rutin sağlık kontrolleri ve gereken tedavi hizmetleri yapılmaktadır.

Tel: 0216 393 68 86