Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Anasayfa arrow Haberler arrow Basından Haberler arrow 'İki Devlet, Bir Millet' İstanbul'da Birleşti
'İki Devlet, Bir Millet' İstanbul'da Birleşti Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Pazartesi, 24 Temmuz 2006

 “İki Devlet, Bir Millet” İstanbul’da tarihleşti…
 Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev adına Sarıyer Kireçburnu'nda yaptırılan Haydar Aliyev Parkı, Anıtı ve Caddesi’nin açılışında konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugünün kendisi için çok heyecanlı bir gün olduğunu dile getirerek, ''Haydar Aliyev benim atamdı. Ben bugün iki kat daha mutluyum. Dünyanın en güzel kentin en güzel yerinde Haydar Aliyev'in Parkı ve Anıtını açacağız. Çok büyük bir hadisedir. Bu parkın açılışı iki ülke arasındaki dostluk, birlik ve kardeşliğin bir alametidir'' diye konuştu.

 


aliyev0
aliyev2
aliyev1
aliyev3

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı’nın yarın yapılacak açılışı nedeniyle Türkiye'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Sarıyer Belediyesi tarafından Kireçburnu'nda yaptırılan Haydar Aliyev Parkı, Anıtı ve Haydar Aliyev Caddesi'nin açılış törenine katıldı.

Parkta düzenlenen tören, saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı. Törende konuşan Aliyev, kardeş ülke Türkiye'de bulunmaktan büyük
mutluluk duyduğunu ifade ederek, Türkiye ile Azerbaycan'ın kardeş iki devlet ve kardeş millet olduğunu söyledi. Babası Haydar Aliyev'in Azerbaycan'ın bağımsızlığa kavuşması ve Azerbaycan'ın birliğinin sağlanmasına büyük emeği geçtiğini vurgulayan İlham Aliyev, Azerbaycan'ın bugün siyasi ve ekonomik açıdan önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti.

Bunun Haydar Aliyev'in eseri olduğunu ifade eden Aliyev, Haydar Aliyev'in Türkiye ile ilişkilerin gelişmesine büyük önem verdiğini ve bu ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynadığını dile getirdi. Haydar Aliyev'in Türkiye'yi çok sevdiğini kaydeden Aliyev, Haydar Aliyev'in Türkiye ile Azerbaycan'ı “İki Devlet, Bir Millet” olarak adlandırdığını, bu sözün bugün de Türkiye ve Azerbaycan halklarının kalbinde yaşadığını söyledi.

İki ülke halklarının mutluluğu için işbirliğinin gelişmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan İlham Aliyev, ''Azerbaycan ile Türkiye arasındaki siyasi, iktisadi ve medeni ilişkiler bugün en yüksek seviyededir. Biz bundan çok memnunuz'' diye konuştu.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı işbirliğini daha da mükemmelleştirecek…
azerbaycan_park10
azerbaycan_park9

Yarın açılışı gerçekleştirilecek olan BTC Petrol Boru Hattı'nın Haydar Aliyev'in önem verdiği projelerden biri olduğunu kaydeden İlham Aliyev, “Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Türkiye-Azerbaycan işbirliğini daha da mükemmelleştirecektir” dedi. İlham Aliyev, projenin hayata geçmesiyle Türkiye ve bölge ülkelerinin dünya enerji politikasında önemli bir rol üstleneceğini de ifade ederek, Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinin daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Karabağ'ın Ermenistan tarafından işgalinin tecavüz hareketi olduğunu kaydeden Aliyev, Ermenistan'ın bir milyon Azeriyi topraklarından göç etmek sorunda bıraktığını ve etnik temizlik yaptığını söyledi. Sorunun barış içinde çözülmesi için uğraştıklarını belirten Aliyev, Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan geri çekilmesini istediklerini ve sorunun adaletli bir şekilde Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde halledilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, parkın yapılmasına Büyükşehir Belediye Meclisi'nin karar verdiğini dile getirerek, “Haydar Aliyev, mümtaz bir şahsiyet ve çok ender yetişen bir devlet adamıydı. Burada bir tarihe imza atıyoruz. Bu parkta ‘İki Devlet, Tek Millet’ ruhunun yansıması görülüyor” dedi.

“Tarihlerin, medeniyetlerin, kıtaların buluştuğu bir şehir olan İstanbul’da kardeşçe bir araya geldik. Bunun için hamd ediyoruz” diyen Başkan Topbaş, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın eski Devlet Başkanı Haydar Aliyev’in isminin İstanbul’da yaşamasının büyük bir anlam ifade ettiğini vurguladı.

 

azerbaycan_park5

 
aliyev13
 
aliyev15
 
aliyev12
 
aliyev17
Son Güncelleme ( Salı, 03 Nisan 2007 )
 
< Önceki   Sonraki >

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12