Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Anasayfa arrow Çocuklarımız arrow Avrupa Sosyal Forumundan
Avrupa Sosyal Forumundan Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Pazar, 23 Temmuz 2006

Sokaktaki çocuklar gökyüzünün sahipsiz yıldızlarıdır.

Avrupa Sosyal Forumu'nda çocuk hakları ve çocuklara karşı şiddetin tartışıldığı oturumda çocuk haklarına saygı gösteren bir dünya talebi dile getirildi. Konuşmacıların verdiği istatistiklere göre:

*Yaklaşık 3 milyar çocuğun yaşadığı dünyada her 3 çocuktan 1'i tehlikeler bekliyor. Milyonlarca çocuk seks pazarına sokuluyor, yetersiz besleniyor, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalıyor, savaşlarda öldürülüyorlar. 10 yılda 2,5 milyon çocuk savaşlarda ölürken, 6 milyondan fazla çocuk da yaralandı ve sakatlandı.

*700 milyon çocuk yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 2 milyondan fazla çocuk her yıl satılıyor. Satılan çocukların büyük bir kısmı seks ticaretine sokuluyor ve büyük bir kısmı da organları için öldürülüyor.

* Endonezya, Filipinler, Kamboçya Rusya, Romanya, Polonya Tayvan, Tayland, çocukları pazarlanan ve şiddete maruz kalan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

* Okul çağında olan kız çocuklarının üçte birinden fazlası okula gitmiyor.

*Özürlü çocukların eğitiminde bir ilerleme kaydedilmiyor.

*Dünyada hızla artan fakirliğe bağlı olarak çocukların sokaklara terk edildiğine de dikkat çekilen konuşmalarda Nepal'de 2 bin 5 yüz çocuğun sokakta çok ağır koşullarda yaşadığına ve yeterli derecede beslenemediklerine vurgu yapıldı.

*Konuşmalarda sokaktaki çocuklara sokağın sonsuzluk değil, bir kaza olduğunun anlatılması gerektiğine ve acilen çözüm bulunması gerektiğine dikkat çekilerek, "Sokaktaki çocuklar, gökyüzünün sahipsiz yıldızlarıdırlar, Çocuklar için de başka bir dünya mümkündür" denildi.

*Göçmen çocuklar, birçok ülkede şiddete maruz kalıyor.

Foruma katılan sivil toplum örgütü temsilcileri ortak bir ağ oluşturarak çocuklara karşı uygulanan şiddetle ortak mücadele etme konusunda görüş birliğine vardılar.

 
< Önceki   Sonraki >

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12