Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Anasayfa arrow Çocuklarımız arrow Sokaklardan bir araştırma
Sokaklardan bir araştırma Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Perşembe, 20 Temmuz 2006

Sokaktakilerin profili
İstanbul'da yapılan bir araştırmaya göre, sokakta yaşayan çocukların yüzde 45'i ailelerinin ilk çocuğu. Çocukların çoğunun anne ve babaları hayatta, ancak aileleri 'parçalanmış' durumda
ÖZGÜR GÖKMEN


İSTANBUL - Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Yeldeğirmeni Çocuk ve Gençlik Merkezi'ne kabul edilen 193 sokak çocuğu üzerinde ve 22 aylık bir zaman diliminde yapılan araştırmaya göre; sokakta yaşayan çocukların yüzde 45'i ailenin ilk çocuğu. Yetkililer bu durumu ailelerin ilk çocuklarını yetiştirirken tecrübesiz ve bilinçsiz olmalarına bağlıyor. Çocukların yüzde 47'sinin 1-3, yüzde 42'sinin ise 4-6 kardeşe sahip olduklarını ortaya koyan araştırmada fert sayısının fazla kalabalık olmadığı ailelerin çocuklarının da sokağı tercih ettiği saptandı.
Kırsal kökenli ailelerden araştırmada, çocukların annelerinin yüzde 80'inin, babalarının ise yüzde 75'inin hayatta olduğu belirlendi. Sokaktaki çocukların sanıldığı gibi kimsesiz olmadığını ortaya koyan araştırmaya göre, aileler ile ilişkiler zayıflamış olsa da bağlar tamamen koparılmış değil. Sokaktaki çocukların annelerinin yüzde 33'ü, babalarının ise yüzde 28'i üvey. Bu çocukların şehirlere sonradan gelen ve çoğunlukla şehir yaşantısına uyum sağlayamayan kırsal kökenli ailelerin çocukları oldukları da saptandı. Çocukların ailelerinin yüzde 56'sının Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan, yüzde 12'sinin de Karadeniz'den İstanbul'a göç ettiği belirlendi.
Çocukların ailelerinin yüzde 37'si Avrupa, yüzde 22'si Anadolu yakasında, yüzde 22'si ise İstanbul dışında oturuyor. Avrupa yakasında; Büyükçekmece, Kanarya, Bağcılar, Sefaköy, Sultançiftliği, Arnavutköy, Anadolu yakasında; Pendik, Sultanbeyli, Yeni Sahra, İstanbul dışında ise Gebze, çocukların ailelerinin yoğun olarak ikamet ettikleri yerler. Araştırmaya göre çocukların yaş gruplarına göre dağılımları da şöyle: 16-18 yaş aralığındaki çocukların oranı yüzde 47; 13-15 yaş arasındakilerin oranı yüzde 40; 18 yaş üzerindeki çocukların oranı yüzde 6 ve 10-12 arasındaki çocukların oranı yüzde 2 ile sınırlı. Çocukların yüzde 20'si okula gitmemiş, yüzde 48'i ilkokulu ara sınıflardan terk etmiş.
Neden sokaktalar?
Çocukların sokakta bulunma nedenleri arasında yüzde 26'lık bir oranla 'aile parçalanması' başı çekiyor. Aile içi şiddet yüzde 19 ile ikinci sırayı alırken, ailesi tarafından zorla çalıştırılma yüzde 15, aileyi istememe yüzde 13, arkadaştan etkilenme oranı yüzde 6 olarak tespit edildi. Araştırmada, çocukların yüzde 16'sı yaşanan duygusal travmalar nedeniyle sokağa çıkma nedenini açıklamadı.
Eğlence ve alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu ve hareketliliğin 24 saat sürdüğü Taksim, Kadıköy, Bakırköy, Eminönü gibi yerlerden yurda geldikleri belirlenen çocukların yüzde 59'u "Madde kullandın mı?" sorusuna, 'Hayır', yüzde 41'i 'Evet' yanıtını verdi.
Koruma önerileri
Yeldeğirmeni Çocuk ve Gençlik Merkezi'nin sokak çocukları sorununa yönelik çözüm önerileri şöyle:
İhmal ve istismar edilerek sokakta yaşamaya terk
edilen çocuklar için verilecek yatılı hizmetler yasal çerçeveye oturtulmalı. l Uçucu madde bağımlılığı tedavi merkezi oluşturulmalı ve burada konunun uzmanları çalıştırılmalı. l Sokak çocuklarının
eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekçi ve uygulanabilir kararlar
alınmalı. l Çocukları işe yerleştirmek için devlet ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği yapılmalı. l Tren istasyonları ve otogarda bulunan polis noktaları evden kaçan çocukların tespiti yönünde çalışmalar yapmalı l Sosyo ekonomik düzeyi düşük ve çarpık kentleşmenin olduğu bölgelerde toplum merkezi sayısı arttırılmalı. l Aileler çocuk yetiştirme ve çocuk psikolojisi hakkında bilinçlendirilmeli. l Çocukların
aileye dönmesi için sokakta ihtiyaçlarının karşılanmaması konusunda halk bilinçlendirilmeli. l Küçükleri Koruma Şube Müdürlüğü uzman personel ve şube sayısını artırmalı. l Belediyeler, sokakta yaşayan çocuklarla ilgili görevlerini yerine getirmeli ve bu konuda işbirliği yapılmalı. l Sokak çocuklarına verilecek mesleki eğitim Milli Eğitim Bakanlığı'nca yürütülen çıraklık eğitimine paralel olarak düzenlenmeli.

Son Güncelleme ( Perşembe, 20 Temmuz 2006 )
 
< Önceki   Sonraki >

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12