Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Anasayfa arrow Çocuklarımız arrow Sokak kanunları
Sokak kanunları Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Perşembe, 20 Temmuz 2006

SOKAK KANUNLARI
Özellikle büyük şehirlerde sokakta tek başına yaşamak çeşitli tehlikeleri yüzünden çok zordur. Bu sadece sokak çocukları için değil sokakta yaşayan gençler, sokak adamları ve sokak yaşlıları için de geçerlidir. Sokakta tek başına yaşamanın tehlikelerinden uzak kalmak için çocuk ve gençler kendi aralarında belli gruplar oluşturarak güç birliğine giderler. Bu güç birliğinde belli bir hiyerarşik yapı vardır. Bu hiyerarşik yapı içersinde kendine özgü kuralları olan yapıya biz sokak kanunları diyoruz.

Çocuklar kazandıkları her şeyi grup içinde paylaşırlar., Ailelerine teslim edilmek istemedikleri için çocuk ve gençlerin üzerinde nüfus kağıdı yoktur ve aileleri ile ilgili gerçek bilgileri saklarlar. Birbirlerine gerçek isimleri ile değil lakaplarıyla hitap ederler. Örneğin; Adanalı, Kıllı, Kara Murat, Kolsuz Kahraman, Topi, Karga, Çene...v.b. Başkalarının duymasını yada anlamasını istemediklerinde kendi aralarında kuş dili konuşurlar Aralarındaki kavga ve yaralanma gibi olayları kesinlikle emniyete aksettirmeden kendi aralarında hallederler. Bıçak ve diğer kesici maddelerle yapılan yaralamaların tedavisini kendi yöntemleriyle tedavi yolunu seçerler.

Kendileri dışında başkalarına kolaylıkla güvenmezler. Grubun lideri ve yardımcıları vardır. Kurallar katıdır ve uygulanır. İspiyonculuk en büyük suçlardan sayılır. Küçük ispiyon olaylarında dayak söz konusudur. Tekrarlanmaması için gözdağı verilir. Orta ispiyon olaylarında dayak atılır ve gruptan kesinlikle ihraç edilir. Gruptan atılmak büyük bir cezadır, çünkü gruptan ispiyon nedeniyle atılanlardan diğer grupların hemen haberi olur ve onu aralarına kabul etmezler.Bu da sokakta tek başına kalmak gibi çok güç bir durumu beraberinde getirir. Gruplar ve kişiler kendi gücünü, mesafelerini, nasıl davranılması gerektiğini gayet iyi bilirler, çünkü cezalarının da ne olduğunu iyi bilirler. Basitte olsa her suçun bir cezası vardır ve kesinlikle uygulanır. Büyük ispiyon olaylarında , kaza süsü verilmiş ölümler meydana gelebilir.

 
< Önceki   Sonraki >

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12