Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Aile ihmali Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Perşembe, 20 Temmuz 2006

Ailenin ihmali çocuğu sokağa itiyor

Aile içi şiddet ve istismar, çocuğu sokağa itiyor. Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği tarafından yapılan araştırmada sokak çocuklarının yüzde 72,8’inin aile üyelerinden gördüğü şiddet nedeniyle sokağı tercih ettiğini ortaya koydu.

İstanbul'da sokak çocukları üzerinde yapılan bir araştırmada çocukları sokağa iten faktörlerin başında aile içi şiddet ve istismarın geldiği belirlendi. Sokak çocuklarının yüzde 72,8'inin aile üyelerinden gördüğü şiddet, yüzde 66,9'unun ihmal, yüzde 68,5'inin ise istismar nedeniyle sokakta yaşamayı tercih ettiği belirlendi.

Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği tarafından yapılan araştırma, sokaklardan toplanarak koruma ve tedavi merkezlerine alınan ve yaş ortalaması 16 olan 31'i kız 194 çocuk üzerinde yapıldı. Araştırmada çocukların hangi nedenlerle sokakta yaşamaya başladığı, eğitim durumları, Türkiye'nin hangi bölgesinden oldukları, kaçının hangi nedenle madde bağımlısı olduğu konuları üzerinde duruldu. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde görevli Doç. Dr. Kültegin Ögel başkanlığındaki araştırma grubu, “İstanbul'da Sokaklarda Yaşayan Çocukların Özellikleri'' adı altında yapılan araştırmaya konu olan çocuklarla yüz yüze görüşmeler yaptı. 194 çocuktan 81'inin 4 yılı aşkın süre sokakta yaşadığı, 93'ünün ise 4 yıldan az bir süre sokaklarda kaldığı tespit edildi. 194 çocuktan 148'i yani yüzde 78'i uçucu madde (tiner, bally gibi) kullandığını söylerken madde kullanan çocukların yaş ortalamasının yüksek olduğu görüldü. Araştırmaya konu olan çocuklardan 56'sının yani yüzde 44,1'inin Doğu ve Güneydoğu Anadolu kökenli olduğu belirlenirken, sadece 2'sinin Akdeniz, 15'inin Karadeniz, 10'unun da Ege ve Marmara Bölgesi'nden olduğu bildirildi. Yüzde 33,9'unun yani 43 çocuğun ise İstanbul doğumlu olduğu kaydedildi. Sokakta yaşayan çocuklardan okuma-yazma bilenlerin içinden yüzde 44,8'inin ilkokul mezunu olduğu, okuma-yazma bilmeyenlerin oranının ise yüzde 19,3 olduğu belirtildi. Okuma-yazma bilenlerin arasında kızların eğitim durumunun erkeklere göre daha iyi olduğu belirlenirken, çocuklardan hiçbirinin yüksekokul mezunu olmadığı ortaya çıktı. Okuma-yazma bilen 157 çocuktan yalnızca 1'inin liseye gitmiş olması dikkat çekti. Yapılan araştırmada çocukların yüzde 72,8'inin, aile üyelerinden şiddet gördüğü gerekçesiyle sokakta yaşamayı tercih ettiği ortaya çıktı. Çocukların yüzde 66,9'unun fiziksel ve duygusal olarak ihmal edildiği, yüzde 68,5'inin ise aile üyeleri tarafından sürekli olarak aşağılandığı, tehdit edilerek küçük düşürecek şekilde kendisine davranıldığı için sokaklarda yaşamayı tercih ettiği belirtildi. Kızların yüzde 89,3'ünün, aile içinde ihmal edildiklerini söyledikleri ve bu kızlardan yüzde 64,3'ünün aileden herhangi biri tarafından cinsel istismara uğradığını beyan ettiği ifade edildi. Çocuklardan yüzde 78,4'ünün, sokaklarda yaşarken başkaları tarafından fiziksel bir şiddete maruz kaldığını anlattığı, yüzde 35,6'sının ise işkence gördüğünü ileri sürdüğü bildirildi. Bu çocuklardan yüzde 30,4'ünün, cinsel tacize; yüzde 10,8'inin ise tecavüze uğradığını söylediği belirtildi.

Araştırmada ayrıca, madde bağımlısı çocukların cinsel tacize ve fiziksel şiddete uğrama risklerinin daha fazla olduğu ortaya çıktı. Uçucu madde kullanan çocukların yüzde 38,3'ünün cinsel tacize uğradığı şeklinde başından geçen olayları anlattığı, kullanmayanların ise sadece yüzde 12,2'sinin başından taciz olayı geçtiği kaydedildi. Bu tür maddeleri kullanan çocuklardan yüzde 41,1'inin fiziksel şiddete maruz kaldığı, kullanmayanların ise sadece yüzde 27,5'inin fiziksel şiddet gördüğü belirtildi.

 
< Önceki   Sonraki >

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12