Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Anasayfa arrow Çocuklarımız arrow Sokak için çocuk yapmak
Sokak için çocuk yapmak Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Çarşamba, 19 Temmuz 2006

Sokakta çalıştırmak için çocuk yapıyorlar

Günlük koşuşturmaca da sokak çocuklarıyla karşılaşmayan yoktur İstanbul'da... Kimi sokaklarda yaşıyor, kimileri ise satıcılık yaparak ev yetiştiriyorlar. Üsküdar Küçükleri Koruma Şube Müdürü Filiz Kaya'nın sözleri, korkunç bir gerçeği ortaya çıkarıyor: Sokakta çalıştırmak için çocuk yapıyorlar...

ÜSKÜDAR Küçükleri Koruma Şube Müdürü Filiz Kaya, çocukların sokaklarda satıcılık yapmaları konusunda devletin önlem almasının tek başına yeterli olmadığını söyledi. Kaya, ‘‘Doğuda, tarlada-bahçede çalıştırmak için çocuk yapıyorlar. Batıda ise sokakta çalıştırmak için’’ dedi.

‘‘Abi, bana şuradan yiyecek al. Bana para ver’’ diye 'sinyal çeken'; ‘‘N'olur sakız al, mendil al, iki tane al abla!’’ diyerek peşinizde koşturan; tiner, bally koklama alışkanlığı olan ve yüzünüze boş boş bakan çocuklar. Küçükleri Koruma Şube Müdürlüğü, sokaktaki bu çocukların sıkça ziyaret ettiği bir mekan. Amaç, ekiplerin sokakta bulduğu çocukları misafir ederek, onların neden sokakta olduklarını anlamaya çalışmak ve devletin bu yarayı sarmasına yardımcı olmak.

NEDEN SOKAKTALAR

Aile içi şiddet, üvey ebeveynler, ensest ilişkiler çocukları sokağa itiyor. Çoğu mendil, çiçek, sakız, sigara, şeker gibi şeyleri satarak ailesine götürüyor kazandığı parayı. Aileler genelde doğudan göçmüş, çok çocuklu ve Türkçe bilmiyor. Okuma yazma oranı düşük. Şubeye getirilen çocuklar genellikle anne ya da babanın rahatsız olduğunu ve çalışamadığını söylüyor. Yalnız devlet değil, halkın da çevresindeki çocuklara kayıtsız kalmaması gerektiğini söyleyen Kaya, ‘‘Doğuda, tarlada-bahçede çalıştırmak için çocuk yapıyorlar. Batıda ise sokakta çalıştırmak için’’ dedi.

OLANAKLAR YETERSİZ

İstanbul'da 1995 yılında Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı kurulan merkezin tüm ilçelerde de şubelerinin bulunduğunu belirten Müdür Filiz Kaya, olanakların yeterli olmadığının da bilinmesini istedi. Kaya şunları söyledi:

‘‘Çocuklar için daha iyi şartlar hazırlamak istiyoruz. Ekiplerimiz ve personelimiz yetersiz. Üsküdar Belediyesi'nden bir öğün yemek alabilmeyi sağladık. Daha bu ay, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan bir maaş bağlandı. Çocuklara çamaşır, kıyafet gibi şeyler alabildik. Daha çok paramız olsaydı, onlar için daha rahat bir ortam sağlayabilirdik.’’

Hayalleri bile yok

Şubeye getirilen çocukların çoğu bitli ya da pireli. Anemi, kemik iliği hastalıkları var. Kol ve bacak kaslarında incelme görülüyor. Ama bunların dışında çocukların psikolojileri hasara uğramış. Çocukların gelecekten hiçbir beklentileri olmadığını söyleyen Kaya, ‘‘Amaçları yok, endişeleri yok, hep hazıra konmak istiyorlar. En kötüsü hayalleri yok bu çocukların’’ diye konuştu.

Burayı evden çok seviyorlar

‘‘Bizi, çocuklar gayet iyi tanıyor. Bazıları da sırf buraya tekrar gelmek için sokakta ekipleri bekliyorlar’’ diye konuşan Kaya toplumun hatta devlet kurumlarının bile kendilerinden habersiz olduğunu belirtti. Üzerlerinden asla kimlik çıkmayan çocukların kimlik belirlemesi çalışmaları yapılıyor. Fotoğrafları çekiliyor. Her çocuk için ayrı dosyalar tutuluyor. Sağlık taramasından geçirilen ve sağlık raporu alınan çocuklara banyo yaptırılıyor. Temiz çamaşır ve kıyafet veriliyor. Sıcak bir yatak onlar için hazır bekliyor. Kaya, ‘‘Bu şubede onlara iyi bakıyoruz. Tırnakları bile kesiliyor. Belki de evde görmedikleri ilgiyi burada bizden görüyorlar ’’ dedi. Ailelerine ulaşıldığında çocuğun kimliği varsa ve kendi kimlikleriyle uyuyorsa ailesine veriliyor. Aksi takdirde her gelene çocuklar verilmiyor.

YURTLARDAN KAÇIYORLAR

Çocuğun sokağı sevmemesi, özlememesi için çalışılmasını ve vatandaşın da çocuklara bir birey olarak yaklaşmalarını belirten Kaya şöyle konuştu:

‘‘Vatandaş bize ihbarda bulunabilir, çocukları getirebilir. Sosyal Hizmetler'in yurtlarına yerleştirdiğimiz ya da UMATEM (alkol, tiner, bali, gibi maddi bağımlılıkları olan 16 yaş altı çocukların tedavi edildiği merkez) ve AMATEM'de tedavi altına çocuklar bu tedaviye cevap vermiyor bu merkezlerden kaçıyorlar. Ama yine yılmadan çalışıyoruz.’’

 
< Önceki   Sonraki >

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12