Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Anasayfa arrow Çocuklarımız arrow 5 yaşında sokak çocuğu
5 yaşında sokak çocuğu Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Çarşamba, 19 Temmuz 2006

5 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR SOKAKTA

Meclis Sokak Çocuklarını Araştırma Komisyonu’nun araştırması sokaklardaki acı gerçeği ortaya koydu: Çocukların yüzde 85’inin öz anne ve babası var

AKP Siirt Milletvekili Öner Ergenç başkanlığındaki Meclis Sokak Çocuklarını Araştırma Komisyonu’nun sokak çocuklarıyla ilgili araştırmalarında çarpıcı ve acı gerçekler tesbit edildi. Çocukların yüzde 85’inin öz anne babasının olduğu, ailelerine teslim edilen çocukların problemlerle karşılaşınca tekrar sokaklara döndüğü ortaya çıktı.

Komisyonun araştırmasına göre, sokak çocuklarının en yoğun bulunduğu iller, İstanbul, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, Ankara, Adana, Mersin ve Şanlıurfa. Sokak çocukları daha çok göç alan illerde yoğunlaşıyor. Başkan Ergenç, çözüme doğru ilerlediklerini belirtirken, sokaktan önce risk altında olan ailelerde koruyucu bir çalışma yapılacağını söyledi.

Aileler belirlenecek

Çözümün, sokak çocuklarının yoğun olarak yaşadığı yerde çıkarılacak aile profilinde yattığını vurgulayan Ergenç, aile veri tabanının oluşturulacağını kaydetti. Çocukları sokağa düşüren nedenlerin ilk olarak belirlenmesi gerektiğine işaret eden Ergenç, “Bu, bugüne kadar hep ihmal edilmiş. Herkes üzerine düşeni yapsaydı bunlar olmazdı” diye konuştu.

Aile veri tabanının oluşturulmasına ilk olarak İstanbul’da başlandı. Ailelerin nüfus, eğitim, ekonomi, sağlık ve sosyal durumu tespit edilecek. Okula giden çocuk sayısı, ailenin geçimini neyle sağladığı araştırılacak. Aileler hakkında çok yönlü bir sosyolojik tarama yapılırken, gerekli bilgiler bilgisayara geçirilecek.

Ayrıca, anne ve baba, toplum merkezlerinde eğitim ve rehabilitasyona tabi tutulacak. Bunun için sadece toplum merkezleri değil, okullardan da yararlanılacak. Okullara bu konuda başta psikolog ve sosyolog olmak üzere gerekli takviye yapılacak. Eğer ailenin ekonomik durumu yetersiz ise gerekli yardımlar gönderilecek. Aileler, çocuklarını okula göndermiyorsa çocuğun okula gitmesi sağlanacak.

Ergenç, aile veri tabanı ile birlikte çocukların yüzde 90’ının korunmuş olacağını söyledi. Başkan Ergenç’e göre, sokak çocuklarının profili açısından İstanbul bir laboratuvar özelliği taşıyor.

İstanbul Valiliği’nin tesbit ettiği rakamlara göre, 4 yıl içerisinde tespit edilen sokak çocuğu sayısı 2 bin 655 oldu. İstanbul Emniyeti’nin Aralık 2004 itibariyle belirlediği rakam ise 452. Araştırmalara göre İstanbul’da sokağa düşme yaşı 5’e indi. Sokaktaki çocuğun yüzde 10’u 5 ile 9 yaş, yüzde 80’i 15 yaş altında bulunuyor. Yüzde 40’ı ise ilkokulu bitirememiş. Çocukların yüzde 35.3’ü madde kullanırken, kullanılan madde oranları da şöyle sıralandı:

Yüzde 75’i sigara içiyor

Yüzde 65.7 tiner, yüzde 20.3 bally, yüzde 12 extasy, hap ve uyuşturucu. Sokaktaki çocuğun kapkaça karışma oranı ise yüzde 5. Kapkaçın organizce suç sebekeleri tarafından yapıldığını vurgulayan Ergenç, “Ancak sokaktaki çocuklar, potansiyel olarak bu iş için kullanılabilecek durumda” dedi.

Sokaktaki çocukların yüzde 75.3 gibi büyük bir bölümü sigara kullanıyor. Alkol kullanma oranı ise yüzde 45.

Problemli aileler

Sokak çocuklarında ortaya çıkan bir gerçek de ailelerinin problemli olması. İstanbul’da, sokakta çalıştırılan çocukların 8 bin 538 kez ailelerine teslim edildiği ortaya çıktı. Ancak, ailelerde problemin çözülemeyince çocuklar tekrar sokaklara dönüyor. 77 çocuk bir rehabilitasyon kuruluşuna yerleştirilirken, 657 aile hakkında da suç duyurusu yapıldı.

Sokaktaki çocuklar ile ilgili ise 16 bin 816 kez işlem yapıldığı kaydedildi. Bin 311 kişi kurtarılarak ailesine teslim edilirken, 242’si çocuk ve gençlik merkezlerine, 22’si UMATEM’e yerleştirildi.

Mehtap GÖKDEMİR / ANKARA
HALKA VE OLAYLARA TERCÜMAN 12.01.2005

 
< Önceki   Sonraki >

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12