Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Anasayfa arrow Çocuklarımız arrow Asıl tehlike yolda
Asıl tehlike yolda Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Çarşamba, 19 Temmuz 2006

Tecavüz, gasp; uyuşturucu suçlusu çocuklar SHEÇEK’e gönderiliyor

Asıl tehlike yolda


Malatya Çocuk Yuvası’nda patlak veren, çocuklara yönelik şiddet skandalının ardından, SHÇEK yurtlarında daha büyük sosyal tehlikelere yol açacak bir uygulama başlıyor.

Çocuklara cezaevi yok!
TBMM Sokak Çocukları Araştırma Komisyonu Başkanı Öner Ergenç, Millî Gazete’ye yaptığı açıklamada; SHÇEK yuvalarını bekleyen dehşetengiz sosyal tehlikeye dikkat çekti. Çocukları Koruma Yasası ile Çocuk Mahkemeleri’nde yargılanan çocuk suçluların korunması görevinin SHÇEK’e verildiğini hatırlatan Ergenç, “Ocak’ta Çocuk Mahkemeleri geliyor. Buna göre gasp, tecavüz, uyuşturucu vb. suçlardan yargılanan bir çocuk, cezaevine konulamayacak. Çocuğun ıslahından sorumlu olan SHÇEK, bu çocukları elindeki yurtlara yerleştirecek” diye konuştu.

Gerekli tedbirleri alın!
Mevcut yurtlardaki çocuklarla, suçlu çocukların aynı çatı altında barınmasının büyük bir risk taşıdığını ifade eden Ergenç, gerekli tedbirler alınmazsa bu uygulamanın çok büyük sosyal handikaplara yol açacağını söyledi. Yurtlarda kalan bir çocuğun, devlete aylık maliyetinin 1 milyar lirayı bulduğunu vurgulayan Ergenç; “Yurtlardaki çocukların yüzde 90’ının annesi var. Bu paralar ailelere verilse sorun çözülür” dedi. Çocukları Koruma Yasası, AB’ye uyum çerçevesinde yaz tatili öncesi jet hızıyla TBMM’den çıkarılan 24 yasadan biriydi.

MUSTAFA YILMAZ / ANKARA
TBMM Sokak Çocuklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Siirt Milletvekili Öner Ergenç, Milli Gazete’ye yaptığı açıklamada gerekli tedbirler alınmadığı takdirde çocuk yurtlarında asıl sıkıntının Ocak ayından sonra ortaya çıkacağını söyledi. Geçen yasama yılının son günlerinde çıkarılan Çocukları Koruma Yasası ile Çocuk Mahkemelerinde yargılanan çocuk suçluların korunması görevinin SHÇEK’e verildiğini hatırlatan Ergenç, “Ocak’ta Çocuk mahkemeleri geliyor. Buna göre suça bulaşan, herhangi bir suçtan yargılanan çocukları alıp cezaevine koyamayacaksınız. Bu kanunda sorumluluk SHÇEK’e verildi. Yani herhangi bir suçtan çocuk mahkemesinde yargılanan çocuk, koruyup kollaması ya da ıslahı için SHÇEK’e verilecek. Peki bu durumda SHÇEK ne yapacak, tutacak bu çocukları elindeki yurtlara yerleştirecek. Mevcut yurtlardaki çocuklarla, gasptan, uyuşturucudan ya da herhangi bir suçtan yargılanan çocuk suçlular aynı yurtta kalacak. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa işte asıl bundan sonra büyük sorunlar yaşanır. Bu çok büyük bir risk taşıyor. Acilen bu konuda gerekli önlemler alınmalıdır” diye konuştu.

6 milyarlık anne
Sokak Çocuklarını Araştırma Komisyonu Başkanı olarak ilginç bilgiler veren Siirt Milletvekili Öner Ergenç, yurtlarda kalan bir çocuğun devlete aylık maliyetinin 1 milyar lirayı bulduğunu belirterek, “Şimdi düşünün.. Malatya’daki skandaldan o yurtta çocuğu kalan gözü yaşlı bir anne hepimizin zihinlerine kazındı. Bu çocukların bir çoğu böyle. Yani bu çocukların yüzde 90’ının ailesi var, annesi-babası var. Mesela bir anne var. 6 tane çocuğundan üçü Sivas’taki yurtta kalıyor, üçü Malatyadaki yurtta. Yani 6 çocuğun devlete maliyeti 6 milyar lira. Peki Anne bu çocuğu niye vermiş. Çünkü ekonomik zorluk içinde.. Bakamıyor çocuklara.. Onların en temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bu yüzden veriyor” dedi.
Öner Ergenç bu paranın yarısının ailelere verilmesi durumunda bu çocukların bir çoğunun aile sıcaklığına kavuşturulabileceğini vurgulayan Ergenç, “Tabii bu konuda istismarları önlemek için çok sıkı kontroller yapılmalı. Ama ben inanıyorum en azından çocukların yüzde 50’sini bu yolla kurtarmak mümkündür” diye konuştu.

İş garantisi olsun diye yurda verenler var
Ergenç, bazı ailelerin büyüyünce iş sahibi olsun diye çocuklarını yurtlara yerleştirmeye çalıştığını da kaydetti. Ergenç; “Biliyorsunuz, kanunlara göre SHÇEK yurtlarında yetişen çocuklara belli kontenjanlar oranında iş veriliyor. Yani SHÇEK yurtlarında yetiştikleri için kamu alımlarında kontenjan doğrultusunda bu çocuklara iş önceliği veriliyor. Bu kanunun gereği. Şimdi bunu bilen, duyan ebeveyn çocuğum kendini kurtarsın, bir işi olsun diye gelip çocuğunu yurda yerleştirmeye çalışıyor. Geliyor bizden torpil istiyor.

Jet hızı
Çocukları Koruma Yasası, çocuk mahkemeleri kurulması, çocuklara kelepçe katılmaması ve 15 yaşından küçük çocuklarının tutuklanamamasını hükme bağlıyor. Avrupa Birliği’ne uyum kanunları çerçevesinde çıkarılan düzenleme ile cezaevine konulamayacak çocuklarla ilgili görev ve sorumluluk SHÇEK’e yükleniyor. Söz konusu Çocukları Koruma Yasası meclis tatili öncesi jet hızıyla çıkarılan 24 yasadan biriydi. AKP Hükümeti 48 saatte 24 yasa birden çıkartarak bir rekora imza atmış ve 5 dakikada 50 madde birden geçirmişti. Bu hız anamuhalefet partisi CHP’nin tepkisine ve genel kurulu terk etmesine neden olmuştu.

 
< Önceki   Sonraki >

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12