Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Anasayfa arrow Haberler arrow Vakıftan Haberler arrow Erenköy Spor Kulübü Badminton Takımımız
Erenköy Spor Kulübü Badminton Takımımız Yazdır E-posta
 
Yazar Administrator   
Çarşamba, 21 Mart 2007
Sıcak Yuva Vakfı bünyesindeki Erenköy Spor Kulübü Badminton sporcuları gelecek vaadediyor. Antrenörümüz Hanife Kanat yönetiminde devam eden çalışmalarımız neticesinde takımımız resmi müsabakalara hazır hale geldi. Takımımızdan iyi dereceler bekliyoruz.

DÜNYADA BADMİNTON

Badminton, arkeologlar ve tarihçilere göre günümüzden 3000 yıl önce oynanmıştır. Badmintonun gerçek anlamda dünyada yayılması Çin'de bulunan manüskriptlere göre, günümüzden 1122 yıl önce Çin İmparatorluğu'ndaki Chu-Sülalesi devrine rastlamaktadır. Bu tarihlerde beş altı kaz tüyünün bir vişneye takılıp güneş altında kurutularak elde edilen tüytopun bir raket ile oynanmasına Di-Dzyauci adı verilmiştir.

Çin'den sonra özellikle Hindistan'da büyük bir gelişme gösteren badminton, bu ülkede daha da yayılarak, Poona ve sonraki yıllarda da Pune adları altında oynanmıştır. Japonya'da bu oyuna Oy bane (uçan tüy, uçan leylek) adı verilmiş, 14. Yüzyılda bu ülkede halkın büyük ilgisini çeken Badminton, kaz ve leylek tüylerinin kirazgiller meyvalarına takılmış ve basit tahta raketlerle oynanmıştır.

Seyredenlere büyük zevk veren ve seyircilerin oldukça ilgisini çeken badmintonu, Asya'dan Avrupa'ya ilk kez Marko Polo (1254-1324) getirmiştir. Fransa'da bu spora Kokvanten (uçan horoz) ve Jevolan (tüytop) Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde ise Federball, çar Rusyası'nda ise bu oyuna Laptu adı verilmiştir. Günümüzde Pakistan'da oynanan badminton oyununa ise çırya denilmiştir.

1872 yılında Londra'ya 100 km. uzaklıkta Badminton isimli küçük bir kasabanın dükü olan ve orduda subaylık yapmış asker kökenli Beaufort , uzun yıllar Hindistan'da bulunmuştu. Memleketine döndüğünde fil dişi ve diğer değerli eşyalar arasında bir raket ve tüytopu getiren Beaufort, Poona oyununu Badminton Kasabası'nda yaygınlaştırmaya başlamıştır. Aslında badminton, kelime anlamı olarak soğuk meyve suyu anlamına gelmekteydi. Dolayısıyla bu güzel meyve suyunu ilk kez Badminton Kasabası içmiş oluyordu. J.L.Baldwin adlı sporcu, ilk kez badminton oyun kurallarını koyan kişi olarak spor tarihine geçmiştir.

1934 yılında Londra'da Uluslararası Badminton Federasyonu (IBF) kurulmuştur. Bu federasyona İngiltere, Hollanda, Danimarka, İrlanda, Kanada, Yeni Zellanda, İskoçya, Fransa ve Amerika olmak üzere toplam 9 ülke üye olmuştur. 1960'lı yılların ortalarına doğru çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası Badminton Federasyonu'na alınmamıştır. Bunun üzerine 1978 yılında başta çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere üçüncü dünya ülkeleri kendi aralarında Dünya Badminton Federasyonu (WBF) nu kurmuşlardır. Uzun yıllar sonunda 1981 Mayıs ayında, bütün ülkeler Uluslararası Badminton Federasyonu (IBF) bayrağı altında toplanmışlardır. Şu anda bu Uluslararası Badminton Federasyonu'na 120 den fazla ülke üye olup, halen dünyada 9 milyondan fazla lisanslı sporcu bulunmaktadır.

1969 yılından itibaren her üç yılda bir Thomas Kupası adı verilen ve yalnızca erkekler kategorisinde uluslararası müsabakalar halen yapılmaktadır. Buna karşılık bayan sporcular Betty Uber Kupası adı verilen maçlara katılmaktadırlar. Thomas ve Uber badminton sporunda ilk oyuncular olarak spor tarihine geçtiklerinden, bu müsabakalar onların adı ile anılmaktadır. 1977 yılında ilk kez İsviçre'de resmi olarak Dünya Şampiyonası düzenlenmiştir. 5 Haziran 1985'te Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) badminton sporunun 1992 Olimpiyat programına alınmasını kararlaştırmıştır. 1988 Seul Olimpiyatları'nda Badminton tekrar gösteri sporu olarak yer almıştır. En son Barcelona Olimpiyatları'nda badminton ilk kez olimpik sporlar programına alınarak bu spor dalında müsabakalar yapılmıştır.


ÜLKEMİZDE BADMİNTON

Türkiye Badminton Federasyonu (TBF) 31 Mayıs 1991 tarihinde kurulmuştur. 3 Kasım 1991 tarihinde 104. üye sıfatıyla Uluslararası Badminton Federasyonu (IBF) tarafından tam üyeliğe kabul edilmiştir. Türkiye Badminton Federasyonu'nun ilk başkanı İrfan YILDIRIM’dır.

5 Aralık 1993 tarihinde ülkemizde ilk kez yapılan federasyon başkanları seçiminde ise Akın TAŞKENT seçimle göreve gelen ilk federasyon başkanı olmuştur. Gazi üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan Prof.Dr.A.Faik İMAMOĞLU da sonraki 4 yıllık 2 dönemde seçilerek başkanlık görevini yürütmüştür. 11 Aralık 2004 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde başkan seçilen Murat özmekik halen bu görevini sürdürmektedir.

Badminton, ülkemizde kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen, son derece zevkli ve mücadele gerektiren bir spor dalı olması sebebiyle toplumumuzun her kesiminden büyük ilgi görmüştür.

Ülkemizde Deplasmanlı Badminton Ligi ilk kez 1994 yılında 11 bölgeden 24 takımın katılımı ile Ankara'da gerçekleştirilmiştir. Bu müsabakalar sonucunda 8 takım Badminton Ligi'ne katılmaya hak kazanmıştır.

Şu an 2006 yılında Badminton 1.Ligi'nde 12 takım mücadele etmektedir. Badminton 2.Ligi'nde ise 20 takım mücadele ederken, Minikler 1.Ligi'nde 12 takım ve Minikler 2.Ligi'nde ise 10 takım mücadele etmektedir. Toplam 38 üniversitenin yer aldığı üniversiteler 1.Ligi ve 2.Ligi de devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Spor Dairesi Başkanlığı’yla, Badminton Federasyonu’nun ortaklaşa düzenledikleri Minikler, Yıldızlar, Gençler Okullar arası yarışmalar ve ferdi Türkiye Şampiyonalarına, özel şirketlerin ve belediyelerin düzenlemiş oldukları turnuvalar eklenmiştir.
Son Güncelleme ( Pazartesi, 02 Nisan 2007 )
 
< Önceki   Sonraki >

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12