Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Anasayfa arrow Haberler arrow Vakıftan Haberler arrow Bağcılar Belediyesi "BAĞIMSIZ OL,SAYGIN OL" konulu paneli
Bağcılar Belediyesi "BAĞIMSIZ OL,SAYGIN OL" konulu paneli Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Pazartesi, 09 Ekim 2006
Ülkemizde her geçen gün sayıları çoğalan ve toplumsal facialara sebep olan Madde bağımlılığı, Alkol ve sigara kullanımı eğitimsizlikten kaynaklanmaktadır.

  Ülkemizin en başarılı belediyelerinin başında gelen Bağcılar belediyesi ve Sayın  Başkanı Feyzullah Kıyıklık, Ülkemizin güncel ve vahim neticeleri olan bu kötü alışkanlıklara karşı toplumu bilinçlendirmek amacı ile yine ülkenin en büyük iftar çadırında düzenlediği "Bağımsız ol, Saygın ol" konulu panele Sıcak Yuva Vakfımızın Mütevelli üyesi Psikiyatris Prof. Dr. Sefa Saygılı Vakfımız yönetiminden Av. Faik Işık, Cerrahpaşa tıp fakültesinden Prof.Dr. Musa Tosun, İst. Narkotik Şubeden Eğitim Uzmanı Zafer Ercan konuşmacı olarak katıldılar.
  Panelist konuşmacılar Madde ve Alkol bağımlılığının sosyal, kültürel, maddi yetersizlikler nedeniyle yaygınlaşırken esas sorunun aileden başladığını, aile bireylerinin çocuklara gereği gibi eğitici değil dışlayıcı, çocuğu yalnız bırakan, güzel örnek olamayıp davranışlarımızla çocuklarımıza kötü örnek olmamızdan kaynaklandığını bilimsel örneklerle beyan ettiler.
    Binlerce izleyici gerek salondan salona sığmayan büyük bir kesim dinleyicinin ise salon dışına kurulmuş dev projeksiyon perdelerinden izlediği ,Bazı televizyon kuruluşlarının naklen yayınladığı        konuşmalar heyecanla dinlendi. zaman zaman alkışlarla kesilen konuşmada toplumsal yaralarımız ortaya konurken, tedavileri konusunda neler yapabileceğimiz bilimsel şekilde velilerimize anlatılmaya çalışıldı. çok verimli ve faydalı geçen toplantıdan izleyiciler çok faydalandıklarını beyan ettiler.
   Konuşmacı Av. Faik Işık birçok bağımlılık yapan maddenin ülkede yasak olmadığı nedeniyle serbestçe satıldığını, bunlarla mücadele etmenin toplumsal bilinçlenmeyle mümkün olduğunu beyan ederek devamında bir ülkenin yönetimi kanunla sağlığa zararlıdır diyerek üzerine not düştüğü ürünleri,
İçki,Sigara
içmiyor diye Başbakanın,Meclis başkanının ,Bakanların vs. basın yolu ile, muhalefet yolu ile kınandığı bir ülkede bu mücadelenin başarıya ulaşmasının zor olduğunu, Önce bu tavrımızın ıslah edilmesi gerektiğini ,Kanunların suç saydığı,zararlı saydığı unsurları övmenin suç sayılması gerektiğini vurgularken, Ancak bu şekilde davranırsak  geleceğimiz olan çocuklarımızı kurtaracağımızı ve kendilerine teslim edeceğimiz ülkemizi emin yarınlara çıkarabileceğimizi belirten konuşmasına Sıcak Yuva Vakfı olarak çocuklarımız için yapılan hizmetleri anlattı.
  Konuşmacı Zafer Ercan engin deneyimlerine veciz konuşma kabiliyeti de eklenince Madde bağımlılığı,Alkol ve sigara konusunda çok aydınlatıcı bilgiler sundu uzun yıllarını emniyet teşkilatında narkotik görevlisi olarak veren Zafer Ercan yılların birikimleri ile ailelere ve çocuklara çok önemli mücadele ip uçları verdi bu bilgileri hayatımızda uygulamayı başarma dileğini yalvararak rica etti.
  Konuşmacı Prof.Dr. Musa Tosun ve Panel başkanı Prof. Dr. Sefa Saygılı konunun akademik neticeleri üzerinde durdular ,Burada devlet ve ailenin koordineli çalışması gerektiğini vurgularken, ülkemizde bazı kurumların henüz mevcut olmadığından, olanlarında yeterli hizmet üretemediklerinden yola çıkarak bu sıkıntıların aşılmasında birçok alanda entegre çalışma sitemi kurulması gerektiğini devlet gerekli birimleri Aile, okul,sivil toplum örgütleri,emniyet,ilgili bakanlıklar birlikte üzerlerine düşen görevi birbirinden bağımsız değil entegre kurum olarak yapılması gerektiğini beyan ettiler.
 Sonuç olarak acilen ülkede madde bağımlılığı ,alkol,sigara ile mücadelede  yeni bir kurum kurulmalı. Bu kurum Sağlık, iç işleri,adalet, Kültür, Milli eğitim, Aileden sorumlu devlet bakanlıklarının ortak çalışacağı bir kurum olmalı tedbirler,tedaviler,tedavi sonrası rehabilitasyon aynı çatı altında olmalıdır. aksi takdirde yapılan çalışmalar hep yarım kalarak akamete uğramış olacaktır.

Anne - Babalara "3S, 3Ö" Formülü


5 Ekim Perşembe günü İrfan Sofrası\'nda düzenlenen \"Bağımsız Ol Saygın Ol\" konulu panele konuşmacı olarak Doç. Dr. Sefa Saygılı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Musa Tosun, Sıcak Yuva Vakfı Başkanı Av. Faik Işık ve Narkotik Şube Eğitim Uzmanı Zafer Ercan katıldı. Zafer Ercan, çocukların uyuşturucu ve buna benzer kötü yollara düşmemeleri için \"3S ve 3Ö\" formülünü uygulanması gerektiğini vurguladı.

Bunlar:
Sevgi (koşulsuz): Hepimiz çocukları severiz. Ama, çocukların sevildiklerini hissetmeye ihtiyaçları olduğunu unutabiliriz Sevdiğinizi hissettirmenin en kestirme yollarından birisi birlikte zaman geçirmektir.
Sınır (kendini bilebilmesi için): çocuğun kendisiyle başkaları arasındaki farkları, kendisinin ayrı ve bağımsız bir birey olduğunu hissedebilmesi için, sınırlara ihtiyaç vardır. Sınır dediğiniz de, fazla bir şey değil, yemeğin sofrada yenmesi, uykunun yatakta uyunması, bütün günün bilgisayar başında geçirilmemesi gibi temel düzenlemelerden ibarettir.
Sorumluluk (kendine ve başkalarına): Çocukların en az bir sorumluluk üstlenmeleri ve bunu sürdürebilmeleri, gelişimleri için bir gerekliliktir.

Kendine karşı bir sorumlulukla başlanabilir. Örneğin, dişlerini fırçalamak, hemen bir sonucu olmayan (ağızdaki ferahlama )
Övgü: Olumlu görülen hareketin görüldüğü yerde takdir edilmesidir. Övgü inandırıcı olursa bir etki gösterir. İnandırıcı övgü, çocuğun yaptığı hareketle ilişkilidir. Yapılmayan bir harekete, ortada olmayan bir sonuca övgü düzmek, çocuğun özgüveni açısından pek bir yarar getirmeyebilir.
Öpücük: Dokunmak, öpmek çocuklara doğrudan bir sevgi aktarımıdır.
Özen: Ayrıntılara dikkat ettiğiniz ölçüde özenlisiniz. Çocuklar misafirlerle aynı masada oturtulmaktan, götürüldükleri tiyatro için biletlerin önceden alınmasından kendilerine gösterilen özeni çıkarsayabilirler.
 

 

Son Güncelleme ( Cuma, 13 Ekim 2006 )
 
< Önceki   Sonraki >

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12