Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color
Anasayfa arrow Etüt Merkezlerimiz arrow Balat Etüt Merkezi
Balat Etüt Merkezi

Etüt Merkezi Kuruluşu

     Balatta yerleşik esnaf ve semt sakinleri 1995 yılında yıkılmaya yüz tutan bir mekanı yeniden imar ederek, birde Çevre koruma ve spor kulübü olarak dernek çatısı altında örgütlenirler. Yaşadıkları çevrenin olumsuzluklarından en çok çocukların etkilendiğini gören dernek sakinleri imar ettikleri bu mekanın bir bölümünde vaktin Fatih belediye bşk. Sayın Sadettin Tantan'ın ve bld. bşk.yrd. Sayın Tayfun Karali'nin bu girişime hukuki imkanlar ölçüsünde başta 12 adet bilgisayar , 4 adet bilgisayarlı dil öğrenim laboratuarı , derslik oluşumu için sınıf düzeni araç ve gereçleri sağlayarak  burada bu eğitim merkezinin temeli atılmış oldu.  Semt sakinleri semtlerindeki ilköğrenim,ortaöğrenim gençliğine yönelik bilgisayar destekli konusunda eğitimli kişiler nezaretinde eğitim çalışmaları devam ederken.  çocukların sosyal aktivitelerini arttırmak amacı ile Folklar , Tiyatro çalışmaları yapılmaya başlandı . çocuklarımıza kültürel amaçlı şehir içi ve şehir dışı geziler tertiplediler.

     Bu şekilde gelişen eğitim çalışmaları tecrübe ve çevredeki insanımızın bu kuruma olan ihtiyaçların artması nedeniyle daha büyük organizasyonlara girmek için çalışmalara başlamışlar.
    
     İşte burada bu güzel hizmetin çok daha büyük kitlelere ulaşması için Sıcak Yuva Vakfımız  buradaki hizmeti devralma kararı aldı. 
    
    Mevcut yöneticileri ile birlikte Sıcak Yuva vakfımızın bilgi birikimi ve imkanlarını  ilimizin  ekonomik ve kültürel yetersizliği hat safhada olan bu semtine yönelttik.

    Önce mevcut eğitim mekanlarını sağlık ve kullanım kolaylığı için restore ettik. Yeni sistem bilgisayar laboratuarı kurarak  mesleki eğitim kursu imkanı oluşturduk. Artık Balat  çevresi için çok önemli bir imkan oluşmuş oldu.  halkımızdan isteğimiz bu kurumu korumak ve geliştirmek için gereken hassasiyeti göstersinler.  Biz insanımıza balık ikram etmiyoruz balık tutmasını öğretiyoruz.  Bu felsefeden yola çıkarak her gelen nesil kendinden sonra gelen neslin eğitimi için her şeyi yapmak mecburiyetindeyiz diyoruz. İnsanların yaşam ihtiyaçları sadece yemek ,barınmak,örtünmek değildir.
    İnsanlığın olmazsa olmazı;  eğitim ve medeniyettir.

 

 


ETÜT MERKEZİNİN AMACI

Sıcak Yuva Vakfı kuruluş amacı doğrultusunda toplumsal sorunları yerinde tespit ederek . uygulanabilirliği olan , ülkemizin gerçekleri ile örtüşen projeler üreterek, sorunları çözerken; ülkemizde ve dünyada örnek olacak projeler geliştirmeye devam etmektedir.

     Milli eğitim kurumlarımız her defasında gençlerimizin eğitimlerini tamamlayarak hayata donanımlı olarak atılmalarına imkan vermemektedir. Talebin çok , Arzın sınırlı olduğu bu kurum ileri eğitim düzeyinde elemeler ile pek çok insanımızın eğitimsiz, sanatsız, zanaatsız, kalmasına sebep olmaktadır.

     İşte burada sivil toplum örgütlerine önemli vazifeler düşmektedir. Eğitim yarışında başarısız olanlar hayatlarına vasıfsız eleman olarak devam etmelerinin ne kendilerine ne ülkemize fazla hayrı olmaz , bu gençlerimizi kabiliyetlerine göre ya eğitimlerine devam edebilmelerini, bu mümkün değilse günün koşullarında geçerli bir meslek sahibi olmasını sağlamalıyız.

      Milli eğitim , Halk eğitim merkezleri aracılığı ile  bu açığı doldurmaya çalışıyorsa da , Teknik ve alt yapı eksiklikleri nedeni ile kısıtlı hizmet üretmektedirler.

      Ülkemiz Avrupa topluluğu kapısında önemli bir sınavdan geçmektedir. Ya sanayinin ara eleman açığını doldurup sağlıklı bir sanayi toplumu olup batı ve dünya ile rekabete katılacağız yada ilkel Asya ülkeleri gibi sefilleri oynayacağız.

     Dünyanın Yakın tarihine damgasını koymuş henüz üstünden yüz yıl geçmemiş. dünyanın en büyük imparatorluğunun asli unsuru olan milletin çocuklarına bu zillet yakışmaz , Acilen her işi devletten beklemeden çevremizdeki dernek ve vakıflarla işbirliği içine girip, toplumun zaafları üzerine giderek  sağlıklı bir gelecek için kolları sıvayalım.

     Unutmayınız ki çevresinde sefillik olan bir ortamda huzur olmaz, çevresi eğitimli ve kalifiye kabiliyetli iş sahibi bir muhitte huzur ve komşuluk çok sağlıklı olacaktır.

     Sıcak yuva vakfı olarak toplumun bu ihtiyaçlarına cevap olacak projelerle hizmetine devam etmektedir.

     Vakfımızın örnek projelerinden olan Balat  ve çevresi rehabilitasyon  projesi doğrultunda  semtin sosyo ekonomik yapısı gereği eğitim,öğrenim imkanları kısıtlı, mali ve kültürel alt yapıları yetersiz ailelerin çocuklarının hayata atılma yarışında eşit şartlardan mahrum olmaları göz önüne alınarak balat merkezde kurduğumuz, son sitem bilgisayarlı araç ve gereçle donattığımız  Balat  Eğitim merkezimizi hizmete koyduk.

     Balat Eğitim Merkezimizde İki ayrı birimde bilgisayar eğitimi vermekteyiz. birinci kademede Fatih Halk eğitim müdürlüğü destekli  bilgisayarla tanışma ve ofis programlarını öğrenme olarak verilen eğitim neticesinde Milli eğitim bakanlığı  sertifikası ile gençlerimizin ofis elemanı olarak iş bulmalarına imkan hazırlanmaktadır. İkinci kademe bilgisayarı iyi kullanabilen  gençlerimizi ileri bilgisayarlı meslek kursları ile kalifiye teknik elaman olarak yetiştirerek  muhasebe, grafik, web tasarım,auto cad, ve diğer mesleki program kurslarında eğiterek milli eğitim bakanlığı diploması ile hayata kalifiye elemen olarak atılmalarına imkan sağlamaktayız.

    Çevremizdeki sosyal yapı çok nüfus dar ikametgahlar olarak oluştuğundan ekonomik ve sosyal imkansızlıklar nedeniyle çocuklarımız okul dışında ders çalışabileceği ortamdan mahrum kalmaktadır. Evlerindeki bir iki dar odada ders çalışma imkanı bulamayan çocuklarımız günün her saatinde sabah 09.00 akşam 17.00 arası eğitim merkezimize gelerek burada huzurlu bir ortamda derslerini yapma imkanına kavuşurken , Kendilerinin çözemediği sorunlarını kurs görevlisi Elif Uygur ablalarından veya  eğitim merkezine gelen ileri sınıfa devam eden arkadaşlarından öğrenme imkanına sahip olmaktadırlar.  Çoğunun evinde derslerini soracağı ve cevap alacağı eğitimli büyüğü olmayan bu çocuklarımız yıllardır burada kazandıkları imkanlarla hepsi okul ve sınıflarında birincilikleri olan talebelerdir.

    Sıcak yuva vakfı olarak bu semtlerde yaşamak mecburiyetinde kalmış bu çocuklarımızı çeşitli spor dalları imkanları tesis ederek, eğitimlerine paralel olarak  spor yapmalarını sağlamaktayız.

    2005 yaz tatil ile birlikte balat eğitim merkezi çevresinde yaşayan 700 çocuğumuza  yaz spor okulu etkinlikleri düzenleyerek , profesyonel antrenörlerin  nezaretinde Basketbol, Voleybol, Güreş ve jimnastik, Tekvando , Olimpiyat havuzlarında yüzme , Bünyemizdeki 3. Amatör kümede oynayan Yavuz Sultan Selim spor kulübü altında 5 dalda futbol eğitimi  ile çocuklarımız hayatlarının en eğlenceli , eğitimi en yoğun yaz tatili yaşadılar.

      Gençlerimizin genel kültürlerinin gelişmesi amacı ile yaz boyunca ormanda piknik, deniz motoru ile deniz ve piknik, tarihi alanlar ve müzelere ziyaretler, Çanakkale şehitliği ziyaretleri gibi aktivitelerle gençlerimizin hayal alanlarının gelişmesine hayatı çok daha iyi tanımalarına imkanlar sunmuş olduk.
 

 

 

Filtre     Sırala     Göster # 
 Tarih Öğe Başlığı Yazar Tıklamalar
Pazartesi, 24 Temmuz 2006 2006 Bilgsayar Eğitimi Başladı Administrator 842
Pazartesi, 24 Temmuz 2006 Balat Etüt Merkezi Restore Edildi Administrator 968
Pazartesi, 24 Temmuz 2006 Balat Etüt Merkezinde Tiyatro Administrator 918
Pazartesi, 17 Temmuz 2006 Doğum Günü Kutlaması Administrator 916
Pazartesi, 17 Temmuz 2006 2005 Yaz Spor Okulu Açılış Tönerini Administrator 1783
Pazartesi, 17 Temmuz 2006 İftar Yemeğinden Görüntüler Administrator 945
Pazartesi, 17 Temmuz 2006 Merkezimizden görüntüler Administrator 980

Ana Menü

Anasayfa
Kurumsal
Haberler
Faaliyetlerimiz
Spor Faaliyetleri(Tanıtım)
Kültürel Projelerimiz
Etüt Merkezlerimiz
Çocuklarımız
İSMEM-SICAKYUVA
Forum
Arama
Bütün Haberler (Blog)
İletişim
Ziyaretci Defteri
İstek-Görüş-Şikayet
Forum
Foto Galeri

Üye Girişi

Hoşgeldiniz .
:

:

Beni hatırla

Top
Untitled-12